Strona główna » Program TV » U-455. Tajemnica zaginionego U-Boota

U-455. Tajemnica zaginionego U-Boota

U-455, THE MYSTERY OF THE LOST SUBMARINE

film dokumentalny
Francja, 2013
52 min

Opis

Latem 2008 u wybrzeży Włoch, na głębokości 120 metrów, odkryto tajemniczy wrak łodzi podwodnej. Dla Lorenzo del Veneziano, archeologa morskiego, to niesamowite wydarzenie. Łódź jest nienaruszona i stoi prawie pionowo na dnie morza. Dlaczego zatonęła właśnie w tych wodach? Jaka jest historia wraku?
Podczas II wojny światowej 62 niemieckie łodzie podwodne - nazywane "szarymi wilkami" - pływały po morzach, bezlitośnie atakując alianckie statki dostawcze. Wszystkie odnaleziono - oprócz jednej. Czy wrak, który odkryto u wybrzeży Włoch, może być zaginionym U-455, ostatnim brakującym niemieckim U-Bootem?

Zidentyfikowanie okrętu nie jest łatwym zadaniem dla płetwonurków. Prace na głębokości 120 metrów są bardzo niebezpieczne i wyczerpujące. Mimo to zespół badaczy wraz z autorami filmu postarają się odtworzyć niesamowitą historię niemieckiego okrętu podwodnego, który stoczył bitwy ze statkami Aliantów, od Morza Bałtyckiego przez Atlantyk aż po Morze Śródziemne, gdzie spoczął. Autorzy filmu zapraszają widzów do udziału w niezwykłym podwodnym i historycznym dochodzeniu. Dokument obfituje w materiały archiwalne, rozmowy z historykami i dwoma członkami załogi U-455.