Strona główna » Program TV » Angelina Jolie

Angelina Jolie

Sławna, piękna, ekscentryczna. Zaangażowana w wiele działań charytatywnych, bierze udział w akcjach humanitarnych na rzecz krajów Trzeciego Świata, na które przeznacza miliony dolarów. Uznana za jedną z najbardziej wpływowych gwiazd przez magazyn Forbes a także za jedną z najseksowniejszych kobiet świata, z całą pewnością należy do grona najważniejszych postaci popkultury.

ur. 04.06.1975r., Los Angeles, Kalifornia

Biografia

"Gdy przed laty zaproponowano mi udział w 'Cassino Royale' wyraziłam zainteresowanie - pod warunkiem, że to ja zagram Jamesa Bonda."

Angelina Jolie Voight, córka aktorów Jona Voighta i Marcheline Bertrand. Jej rodzicami chrzestnymi byli sławni Maximilian Schell i Jacqueline Bisset. W wieku 11 lat zaczęła uczyć się aktorstwa w Lee Strasberg Theatre Institute, tam też występowała na scenie. Studiowała także na New York University, a następnie dołączyła do The Met Theatre Group w Los Angeles. Mając kilkanaście lat, zaczęła karierę profesjonalnej modelki, pracując w Londynie, Nowym Jorku i Los Angeles. Pojawiła się też w teledyskach takich wykonawców jak Meat Loaf, Lenny Kravitz czy The Lemonheads oraz zagrała w pięciu filmach studenckich, reżyserowanych przez jej brata, Jamesa Havena. Dużą popularność zdobyła tytułową rolą w filmach z serii "Lara Croft".

Zadebiutowała w 1982 roku w filmie Hala Ashby'ego "Szukając wyjścia", którego współproducentem i współscenarzystą był jej ojciec. W 1993 roku ponownie pojawiła się w pełnometrażowej produkcji, tym razem science fiction - "Cyborg II: Szklany cień". W kolejnych latach zagrała m.in. w filmach: "Bez dowodów", "Hakerzy", "Wtajemniczenie", "Gdy zapada noc", "Udając Boga", "Gra w serca" czy "Zmęczenie materiału".

Uznanie zdobyła występując w nakręconych dla telewizji "Prawdziwych kobietach", biograficznym "George Wallace" (Złoty Glob i nominacja do Emmy) z 1997 roku oraz w rok późniejszej produkcji HBO "Gia" (kolejny Złoty Glob i nominacja do Emmy, nagroda SAG), gdzie wcieliła się w sławną, uzależnioną od narkotyków modelkę Gię Carangi, jedną z pierwszych znanych ofiar AIDS.
Jednak prawdziwy przełom w jej karierze nastąpił dopiero w 1999 roku wraz z rolą w "Kolekcjonerze kości", gdzie zagrała obok Denzela Washingtona. W tym samym roku pojawiła się też z Winoną Ryder w "Przerwanej lekcji muzyki" - opartej na faktach historii kobiety, która trafiła do szpitala psychiatrycznego. Film nie był sukcesem komercyjnym, natomiast przyniósł on Jolie tzw. potrójną koronę - Złoty Glob, nagrodę SAG i Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej, a także nagrodę krytyki.

W 2001 roku wystąpiła, sama wykonując sceny kaskaderskie, w opartej na popularnej grze komputerowej "Larze Croft: Tomb Rider" (nominacja do nagrody Saturn). Chociaż film nie zyskał uznania krytyków, osiągnął ogromny sukces kasowy. Zdjęcia do niego kręcone były m.in. w Kambodży. Wizytę w tym kraju Jolie określiła jako doświadczenie, które otworzyło jej oczy. Od tego momentu zaczęła włączać się w akcje charytatywne, odwiedzając obozy uchodźców w różnych regionach Trzeciego Świata, a w 2002 roku została Ambasadorem Dobrej Woli Komitetu Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców. Swoje doświadczenia opisała w książce "Notes from My Travels" ("Notatki z moich podróży"), z której dochód został przeznaczony na cele Komitetu.
W tym samym roku, wraz z ówczesnym mężem - Billym Bobem Thorntonem adoptowała chłopca z Kambodży - Maddoxa. W 2003 roku zagrała Larę Croft w sequelu "Kołyska życia".

W 2004 roku wystąpiła wraz z Judem Law i Gwyneth Paltrow w "Sky Kapitan i świat jutra" (nominacja do nagrody Saturn), u boku Ethana Hawke'a w "Złodzieju życia" (nominacja do nagrody Teen Choice), razem z Colinem Farrellem w "Aleksandrze" Olivera Stone'a oraz użyczyła głosu w animowanych "Rybkach z ferajny". W latach 2002-2005 była nieprzerwanie nominowana do Złotej Maliny dla najgorszej aktorki, w tym m.in. za "Larę Croft" i "Aleksandra".

W 2005 roku adoptowała etiopską dziewczynkę Zaharę oraz zadebiutowała jako producentka filmu "Lovesick". Rok później wystąpiła u boku Matta Damona w "Dobrym agencie" Roberta de Niro, a w 2007 roku wyreżyserowała swój pierwszy film - dokumentalny "A Place in Time". W tym samym roku za rolę w filmie "Cena odwagi" uzyskała nominację do Złotego Globu, a za "Beowulfa" - do nagrody Złoty Popcorn. Kolejny rok to nagroda Saturn oraz nominacja do Oscara, Złotego Globu i do nagrody BAFTA za "Oszukaną" a także nominacja do Złotego Popcornu za "Wanted: Ścigani". W 2010 roku wystąpiła w "Turyście" (nominacja do Złotego Globu) i w "Salt" (nominacja do Teen Choice).

W życiu prywatnym słynie z m.in. z licznych tatuaży oraz z kolekcji noży. Posiada licencję pilota maszyn jednosilnikowych. Była dwukrotnie zamężna - z partnerem z planu "Hakerów" Johnnym Lee Millerem (podczas ślubu była ubrana w koszulkę, na której własną krwią napisała imię męża). Po rozwodzie, w 2000 roku, poślubiła partnera ze "Zmęczenia materiału", starszego o dwadzieścia lat Billy'ego Boba Thorntona. Związek przetrwał dwa lata i zakończył się rozwodem w 2003 roku. W 2005 roku na planie "Mr&Mrs Smith" poznała swojego obecnego partnera Brada Pitta, który adoptował jej przybrane dzieci - Maddoxa i Zaharę. W maju 2006 roku urodziła im się córka Shiloh Nouel. W 2007 roku zaadoptowali chłopca z Wietnamu, a w 2008 roku zostali rodzicami bliźniąt: Knoxa Léona i Vivienne Marcheline.

Wybrana filmografia reżyserska

Wybrana filmografia aktorska